Τρίτη, 6 Νοεμβρίου 2012

ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

 
Από τις 8 έως τις 14 Νοεμβρίου, ο κινηματογράφος Τιτάνια Cinemax φιλοξενεί το Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Κινηματογράφου. Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ θα προβάλλονται καθημερινά από τις 17:00 έως τη 01:00 ταινίες και ντοκιμαντέρ ευρωπαϊκής και αμερικανικής παραγωγής.Το πλούσιο πρόγραμμα του Φεστιβάλ περιλαμβάνει και ταινίες – δείγματα της ιδιαίτερης σκηνοθετικής δυνατότητας μεγάλων και αξιόλογων σκηνοθετών όπως ο Αλάν Ρεναί («Νύχτα και Καταχνιά»), ο Πιερ Πάολο Παζολίνι («Σαλό, 120 Μέρες στα Σόδομα»), ο Φόλκερ Σλέντορφ («Το ταμπούρλο»), ο Αντρέι Ταρκόφσκι («Τα Παιδικά Χρόνια του Ιβάν») και πολλοί άλλοι και καταξιωμένοι σκηνοθέτες. Το ημερήσιο ενιαίο εισιτήριο θα είναι των 5 ευρώ και για τους ανέργους 3 ευρώ.
Πρόγραμμα Προβολών

ΠΕΜΠΤΗ 8/11
16:30 ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ / Night and Fog
Σκηνοθεσία: Αλάν Ρεναί, Μισέλ Μπουκέ
17:00 TAXI
Έτος παραγωγής :1996, Ισπανία,
Σκηνοθεσία: Κάρλος Σάουρα
19:00 Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΦΑΣΙΣΜΟΣ / Obyknovennyy fashizm
Σκηνοθεσία: Μιχαήλ Ρομ
21:15 ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ/The Serpent's Egg
Σκηνοθεσία: Ίγκμαρ Μπέργκμαν
23:00 Η ΓΚΕΡΝΙΚΑ/The Guernika
Σκηνοθεσία: Αλέν Ρενέ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9/11
16:30 Η ΓΚΕΡΝΙΚΑ/The Guernika
Σκηνοθεσία: Αλέν Ρενέ
17:00 ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ ΜΠΟΤΕΣ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
17:45 Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ
Σκηνοθεσία: Γιούρι Ράιζμαν
19:00 MACHUCA
Σκηνοθεσία: ANDRES WOOD
21:15 PUNISHMENT PARK
Σενάριο/Σκηνοθεσία: Peter Watkins
22:30 ΣΑΛΟ, 120 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΣΟΔΟΜΑ / Salo, or the 120 Days of Sodom
Σκηνοθεσία: Πιερ Πάολο Παζολίνι

ΣΑΒΒΑΤΟ 10/11
12:00 ΈΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ/Come and See
Σκηνοθεσία: Έλεμ Κλίμοφ
14:30 ΤΟ ΚΟΡΙΤΤΣΙ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΣΟΥ / La Nina de tus Ojos
Σκηνοθεσία: Fernando Trueba
17:00 ΠΡΟΣΟΧΟΙ ΛΥΚΟΙ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
18:00 ΡΩΜΗ, ΑΝΟΧΥΡΩΤΗ ΠΟΛΗ
Σκηνοθεσία: Ρομπέρτο Ροσελίνι
20:00 Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΦΑΣΙΣΜΟΣ / Obyknovennyy fashizm
Σκηνοθεσία: Μιχαήλ Ρομ
22:30 ΤΟ ΤΑΜΠΟΥΡΛΟ / The Tin Drum
Σκηνοθεσία: Βόλκερ Σλόντορφ
ΚΥΡΙΑΚΗ 11/11
12:00 Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΚΤΑΤΩΡ / The great dictator
Σκηνοθεσία: Τσάρλι Τσάπλιν
14:00 ΈΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ/Come and See
Σκηνοθεσία: Έλεμ Κλίμοφ
17:00 ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΩΝ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
17:45 ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ / Night and Fog
Σκηνοθεσία: Αλάν Ρεναί, Μισέλ Μπουκέ
18:30 Η ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΣΤΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ (1973)
Σκηνοθεσία: Σ. Πουμιάνσκαια
20:30 ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΙΒΑΝ / Ivan's Childhood
Σκηνοθεσία: Αντρέι Ταρκόφσκι
22:15 Η ΣΦΑΓΗ (Massaker)
Σκηνοθεσία: Monika Borgmann, Lokman Slim, Hermann Theissen

ΔΕΥΤΕΡΑ 12/11
16:30 ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ / Night and Fog
Σκηνοθεσία: Αλάν Ρεναί, Μισέλ Μπουκέ
17:00 ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ /(The Star)
Σκηνοθεσία: Nikolai Lebedev,
18:45 ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ SOPHIE SCHOLL/
Sophie Scholl: Die Letzten Tage (2005)
Σκηνοθεσία: Mαρκ Ρόθεμουντ
20:45 ΜΟΛΩΧ (MOLOCH)
Σκηνοθεσία: Αλεξάντερ Σοκούρoφ
22:30 ΤΟ ΤΑΜΠΟΥΡΛΟ / The Tin Drum
Σκηνοθεσία: Βόλκερ Σλόντορφ

ΤΡΙΤΗ 13/11
16:30 Η ΓΚΕΡΝΙΚΑ/The Guernika
Σκηνοθεσία: Αλέν Ρενέ
17:00 Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΚΟΥΡΣΚ (1983)
Σενάριο/Σκηνοθεσία: Β. Βερμισεβα, Α. Μαριάμοβ
17:30 Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ
Σκηνοθεσία: Γιούρι Ράιζμαν
18:45 ΑΜΕΡΙΚΗ: ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ/
America: Freedom to Fascism
Σκηνοθεσία: Ααρόν Ρούσο
20:45 ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΙΒΑΝ / Ivan's Childhood
Σκηνοθεσία: Αντρέι Ταρκόφσκι
22:30 Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΦΑΣΙΣΜΟΣ / Obyknovennyy fashizm
Σκηνοθεσία: Μιχαήλ Ρομ

ΤΕΤΑΡΤΗ 14/11
16:30 ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ / Night and Fog
Σκηνοθεσία: Αλάν Ρεναί, Μισέλ Μπουκέ
17:00 ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ ΜΠΟΤΕΣ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
17:45 ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΩΝ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
18:15 ΠΡΟΣΟΧΟΙ ΛΥΚΟΙ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
19:00 ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ/The Serpent's Egg
Σκηνοθεσία: Ίγκμαρ Μπέργκμαν
21:00 Η ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ (1984)
Σενάριο/Σκηνοθεσία: Β. Μπελιάεβ, Ι Βένζερ, Ι Ποσσέλσκι
22:00 ΈΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ/Come and See
Σκηνοθεσία: Έλεμ Κλίμοφ

Δεν υπάρχουν σχόλια: